مرجع المپیاد فیزیک ایران

Iranian Physics Olympiad (IranPhO) ایرانفو

مرجع المپیاد فیزیک ایران

Iranian Physics Olympiad (IranPhO) ایرانفو

مرجع المپیاد فیزیک ایران
آخرین نظرات

ضمن ابراز خوشوقتی از حضور تمامی شرکت کنندگان در آزمون مرحله دوم المپیادهای علمی، همان گونه که در بخشنامه شماره 166438/460 مورخ 22/9/95 ثبت نام مرحله اول اشاره شده است، کمیته های علمی متشکل از اساتید صاحب صلاحیت دانشگاهی و معلمان با تجربه آموزش و پرورش در هر المپیاد، مسئولیت کلیه مراحل  شناسایی و آموزش تا مرحله اعزام دانش آموزان به مسابقات جهانی را برعهده دارد و تمامی مراحل مذکور از طرح سؤال تا تصحیح اوراق و اعلام نتایج و ... در کمیته های علمی به عنوان تنها مرجع تصمیم گیری در این حوزه، با دقت بسیار بالا انجام می شود.

نتایج در این سایت : http://oly.medu.ir/

مطابق روال سنوات گذشته و در راستای اعتمادسازی جامعه مخاطب، ضمن اعلام نتایج المپیادهای علمی مرحله دوم سال تحصیلی 96-1395، چگونگی انجام مراحل استخراج نتایج را به استحضار کلیه شرکت کنندگان عزیز مرحله دوم به شرح زیر می رساند: 


1. نحوه رسیدگی به نظرات دریافتی درخصوص سوالات و پاسخ های آزمون المپیادهای علمی مرحله دوم:

پس از برگزاری آزمون مرحله دوم در فروردین و اردیبهشت ماه سال 1396 ابتدا کلیه دفترچه سوالات مربوط به المپیادهای مرحله دوم به همراه پاسخ نامه چندگزینه ای و تشریحی ارائه شده توسط کمیته های علمی ذیربط برروی پایگاه اطلاع رسانی معاونت دانش پژوهان جوان قرار داده شد و سپس نظرات و ابهامات رسیده از سوی برخی شرکت کنندگان پیرامون سوالات و یا پاسخ های چندگزینه ای و تشریحی دریافت و در اختیار کمیته های علمی قرار گرفت. سپس کمیته های علمی ضمن تشکیل جلسه‏، نظرات ارسالی را با دقت بررسی و کلید نهایی هر آزمون بصورت جداگانه و ازطریق پایگاه اطلاع رسانی معاونت دانش پژوهان جوان منتشر گردید.

 

​2. نحوه  قرائت و تصحیح  پاسخنامه های آزمون های چندگزینه ای:

پاسخنامه  آزمون هایی که دارای سوالات چندگزینه ای بوده (ادبی‏‌‏، شیمی، کامپیوتر(روز اول) ، زیست شناسی و سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی) توسط ماشین علامت خوان با دقت بسیار بالا قرائت شده و کنترل و بررسی های دستی نیز جهت صحت قرائت آنها انجام گرفته است.

 

 3. فرآیند تصحیح اوراق تشریحی آزمون ها:

المپیادهایی که دارای آزمون تشریحی بوده بر اساس مصوبه شورای باشگاه دانش پژوهان جوان پس از عملیات رمز گذاری اوراق امتحانی شرکت کنندگان برای هرپاسخ سوال، دو تصحیح جداگانه توسط مصحح اول و دوم باتوجه به ریز بارم تعیین شده توسط کمیته، ‌انجام پذیرفته و درصورت وجود اختلاف بین تصحیح اول و دوم ، تصحیح سوم انجام شده است و این نمره به عنوان نمره اصلی ثبت و محاسبه گردیده است ، همچنین بررسی‌ها و کنترل‌های دقیقی بر نحوه تصحیح اوراق امتحانی توسط اعضای کمیته علمی و عوامل اجرایی ذیربط انجام شده است . 

 

4. چگونگی انتخاب نفرات برگزیده :  

کمیته های علمی جهت تعیین نفرات پذیرفته شده، پس از مرتب نمودن نمرات دانش آموزان در قالب فرآیندهای رمزگذاری سیستمی تعریف شده در تمامی سوالات و مطابق روند ذکرشده و پس از اطمینان لازم از صحت عملیات انجام گرفته، خط برش را بر اساس گزارش نمرات مرتب شده تعیین نموده و بر همین اساس، نفرات برگزیده انتخاب شده اند. 

 

5. چگونگی مشاهده و دریافت کارنامه شرکت کنندگانی که پذیرفته نشده اند:

برای شرکت کنندگانی که در این مرحله پذیرفته نشده اند، کارنامه ای جهت اطلاع صادر شده است که در صورت تمایل می توانند آن را (به استثنای شرکت کنندگان آزمایشی المپیادها) از روز چهارشنبه  مورخ 7/4/1396 از طریق سامانه ثبت نام الکترونیکی المپیادهای علمی دانش آموزی به نشانی http://oly.medu.ir  دریافت نمایند. 

ضمناً برای پذیرفته شدگان مرحله دوم، کارنامه صادر نشده است.

 

6. نحوه برگزاری آزمون عملی (مرحله سوم) المپیاد کامپیوتر: 

آزمون عملی (مرحله سوم) پذیرفته شدگان مرحله دوم المپیاد کامپیوتر، ‌روزهای چهارشنبه مورخ 14/4/1396 و پنج شنبه مورخ 15/4/1396 راس ساعت 9:00 صبح درمحل دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به نشانی  تهران، لویزان، خیابان شهید شعبانلو  برگزار می شود(حضور پذیرفته شدگان ساعت8:00  صبح با در دست داشتن اصل  شناسنامه در محل دانشگاه ضروری می باشد). 

 

7. زمان ثبت نام پذیرفته شدگان مرحله دوم و شروع دوره آموزش تابستانی :

ضروری است تمامی پذیرفته شدگان این مرحله از المپیادهای علمی، روز شنبه مورخ 10/4/1396 از ساعت 14 لغایت 18 و یک‌شنبه مورخ 11/4/1396 از ساعت 8 صبح لغایت 15 (مخصوص پذیرفته شدگان شهر تهران) و دوشنبه مورخ 12/4/1396  (مخصوص پذیرفته شدگان سایر استان‌ها) از ساعت 8 صبح لغایت 17 (طبق جدول اعلامی) جهت ثبت نام، به نشانی تهران - لویزان - خیابان شهید شعبانلو دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی (دانشکده مواد و فناوری‌های نوین)  مراجعه نمایند.

دانش آموزانی که جهت ثبت نام به همراه نماینده اعزامی آموزش و پرورش مراجعه می نمایند، پس از تکمیل و دریافت  تعهدنامه ولی دانش پژوه از سامانه و  امضا و اثر انگشت آن توسط ولی خود، فرم مذکور را  به تأیید اداره آموزش و پرورش منطقه رسانده و همراه خود داشته باشند. 

مسئولیت بررسی و صحت اطلاعات مندرج در فرم های تکمیل شده پذیرفته شدگان،‌ بر عهده رئیس اداره استعدادهای درخشان استان می‌باشد.

ضمناً شروع برگزاری کلاس‌های آموزش تابستانی برای تمامی المپیادها (به استثنای المپیادهای کامپیوتر، ریاضی و سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی که ازطریق کمیته‌های علمی ذیربط اطلاع رسانی خواهدشد)  از روز سه‌شنبه مورخ 13/4/1396 در محل دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی خواهد بود.

لازم به ذکر است مراسم افتتاحیه دوره آموزش تابستانی پذیرفته شدگان، روز سه شنبه مورخ 13/4/1396  راس ساعت 10 صبح در  محل دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی  (سالن شهید تهرانی مقدم) برگزار خواهد شد.

حضور پذیرفته شدگان کلیه المپیادهای علمی در مراسم فوق، الزامی است.


8. مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام :

* گواهی اشتغال به تحصیل عکس دار ممهور به مهر دبیرستان محل تحصیل(در سال جاری ) ، حاوی مشخصات کامل ، پایه و رشته تحصیلی دانش آموز.

* دانش آموزانی که تغییر رشته داده اند، ارائه گواهی مبنی بر انجام تغییر رشته با درج نمره مربوطه نیز ضروری است . 

* خلاصه سابقه تحصیلی دوره متوسطه (ریز نمرات) برای دانش آموزان سال سوم و کارنامه پایه دهم برای سایر دانش آموزان  که به امضای مدیر رسیده و ممهور به مهر مدرسه باشد(کپی مدارک فوق پذیرفته نمی شود) .

* اصل شناسنامه به همراه یک برگ تصویر صفحه اول (در صورت وجود توضیح یک کپی از صفحه توضیحات ) 

* سه قطعه عکس رنگی ٤×٣ پشت نویسی شده با مشخصات کامل (عکس ها یک شکل و در سال جاری گرفته شده باشد.) 

نکات قابل توجه : 

  • چنانچه دانش آموزی شرایط لازم برای شرکت در مرحله اول المپیاد مندرج در بخشنامه شماره 166438/460 مورخ 22/9/95 را نداشته باشد، از وی ثبت نام به عمل نخواهد آمد
  • چنانچه در هر مرحله ای از دوره های آموزشی مشخص شود دانش پژوهی فاقد شرایط لازم و ضروری مندرج در بخشنامه مذکور است از ادامه حضور و آموزش وی جلوگیری خواهد شد.  
  • مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان برای تأمین خوابگاه دانش پژوهان استان ها که در دوره آموزش تابستانی در دانشگاه شهید رجایی شرکت می کنند، برنامه ریزی نموده است. لذا شایسته است این دانش پژوهان وسایل شخصی مورد نیاز خود شامل حوله، مسواک، خمیردندان، لیوان،  ملحفه تمیز، کفش و لباس ورزشی، دفترچه بیمه درمانی (بیمه تکمیلی) کارت بیمه حوادث دانش آموزی و ماشین حساب و سایر لوازم التحریر مورد نیاز را همراه داشته باشند. 
  • ضروری است دانش پژوهان المپیاد زیست شناسی ، شیمی و فیزیک علاوه بر وسایل فوق الذکر، روپوش سفید آزمایشگاهی نیز در طول دوره به همراه خود داشته باشند.  
  • مقررات مربوط به پوشش دانش پژوهان در دوره آموزش تابستان مانند مقررات دبیرستان های دخترانه و پسرانه است. لذا ضروری است پذیرفته شدگان دختر با پوشش چادر یا مانتو و مقنعه ویژه مدرسه و پذیرفته شدگان پسر با لباس مناسب در دوره حضور یابند.  

 

9.  چگونگی رسیدگی به درخواست های تجدید نظر داوطلبانی که در مرحله دوم پذیرفته نشده اند: 

چنانچه دانش آموزی پس از مشاهده کارنامه و مطالعه پاسخنامه تشریحی ارائه شده توسط کمیته علمی، به نتیجه اعلامی اعتراض داشته و خواستار رسیدگی مجدد باشد، بر اساس مصوبه شورای باشگاه می تواند نسبت به یک سوم سؤالات تشریحی المپیاد مربوط، درخواست رسیدگی مجدد نماید. بدین منظور با مراجعه به سامانه ثبت نام الکترونیکی المپیادهای علمی دانش آموزی به نشانی http://oly.medu.ir و تکمیل و ارسال فرم رسیدگی مجدد آزمون های تشریحی ، از روز پنج شنبه مورخ 8/4/1396 تا پایان روز شنبه مورخ 10/4/1396 درخواست خود را جهت بررسی ارسال نمایند. بدیهی است کمیته علمی ذیربط در اسرع وقت نسبت به بررسی مجدد اقدام، و مرکزملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان پاسخ آن را ازطریق همان سامانه ارسال خواهد نمود.

پذیرفته نشدگان المپیادهای چندگزینه ای ادبی ، زیست شناسی، شیمی و سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی نیز، در صورت تقاضای بررسی مجدد می توانند فرم مربوطه را در بازه زمانی فوق از طریق سامانه مذکور  تکمیل و ارسال نمایند.


10. روش ارسال درخواست تجدید نظر:  

دانش آموزان ضمن مراجعه به سامانه ثبت نام الکترونیکی المپیادهای علمی دانش آموزی به نشانی http://oly.medu.ir نسبت به ارسال  فرم درخواست رسیدگی مجدد در زمان تعیین شده اقدام نمایند.

 ضمناً به منظور رعایت حقوق کلیه شرکت کنندگان، رسیدگی به درخواست های تجدیدنظر، صرفاً از طریق سامانه فوق امکان پذیر بوده و به درخواست هایی که از طریق سایر روش ها (مراجعات حضوری، ارسال ایمیل، نمابر و ...) انجام گیرد ترتیب اثر داده نخواهد شد. بدیهی است مرکزملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان از پاسخگویی به مراجعین حضوری جداَ معذور می باشد. 

درصورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر، در ساعات اداری(شنبه تا چهارشنبه) با شماره های 22027823-021 یا 22971710-021 تماس حاصل  نمایید.